Dla mieszkańców Powiat Szczycieński turystycznie
Dofinansowano przez UE

Południowe Mazury. Przygoda na okrągło

2021-04-27 07:49:54 (ost. akt: 2021-11-30 14:09:55)

Powiat Szczyciński to miejsce, gdzie ludzie są serdeczni, jedzenie naturalnie smaczne i zdrowe, a legendy i baśnie wciąż żywe. To miejsce, w którym poczujesz się u siebie i będziesz chciał do niego wrócić.

Powiat Szczycieński, inaczej nazywany Południowymi Mazurami, to jeden z najurokliwszych zakątków północno-wschodniej Polski. Powiat tworzy osiem gmin, w tym trzy miasta. Południową granicę stanowi Wielbark, nazywany Bramą Mazur. Jego sercem jest Szczytno, wizytówka współczesnego charakteru regionu. Natomiast na północy znajduje się Pasym - miasto o ponad 600-letniej historii, której ślady odnajdujemy niemalże w każdym zaułku grodu.

Powiat Szczycieński, to idealne miejsce by wziąć głęboki oddech. To tu z dala od zgiełku miasta można zasmakować żeglarskiej przygody na wodach licznych jezior, biwakować na leśnych polanach w wyznaczonych miejscach, przemierzać piesze i rowerowe szlaki, które wiodą przez ukwiecone pola, łany zbóż i ciche leśne zakątki.

Tu jak nigdzie indziej, na styku trzech kultur - Kurpiowskiej, Mazurskiej i Warmińskiej, historia i tradycja łączy się z nowoczesnością, a folklor ze współczesnym charakterem regionu.


Zapraszamy do zapoznania się z interaktywną mapą ciekawych miejsc na terenie powiatu

Miasto Szczytno

Szczytno to miasto leżące w samym centrum Powiatu Szczycieńskiego. W centrum znajdują się dwa jeziora – Domowe Duże i Domowe Małe. Nad większym z nich jest plaża miejska oraz znany wszystkim z powieści Henryka Sienkiewicza pt. „Krzyżacy” - zamek. Turystów w mieście zainteresują również rozsiane w najbardziej charakterystycznych miejscach figury Mazurskich Pofajdoków.

https://m.powiatszczycienski.pl/2021/04/orig/miasto-szczytno-fot-pawel-salamucha-39971.jpg
Fot. Paweł Salamucha

Gmina Wielbark

Gmina Wielbark to miejsce bez gwaru i tłoku. Obfitujące w skarby przyrody, cenne zabytki, a przede wszystkim nieskażoną postępem cywilizacyjnym przyrodę. Mazurski krajobraz, czyste, szemrzące rzeki i duże kompleksy leśne to unikatowe bogactwo, którym natura obdarzyła gminę.

https://m.powiatszczycienski.pl/2021/04/orig/gmina-wielbark-fot-wojciech-bogacki-39972.jpg
Fot. Wojciech Bogacki

Gmina Rozogi

Sercem gminy jest miejscowość Rozogi, a jej duchem mieszkańcy, którzy słyną z gościnności i przywiązania do tradycji Kurpiowskich. Liczne wydarzenia o charakterze folklorystycznym zachęcają do jej odwiedzania i zostania na dłużej.

https://m.powiatszczycienski.pl/2021/04/orig/gmina-rozogi-fot-pawel-salamucha-39973.jpg
Fot. Paweł Salamucha

Gmina Pasym

Walory krajobrazowe Pasymia to jeziora, lasy, czyste powietrze, ale przede wszystkim zabytkowa architektura miasta, która stała się tłem dla kilkunastu filmów. W ścisłym centrum można zobaczyć m.in. wzorowany na zamku ratusz, średniowieczne mury obronne dawniej okalające miasto, kościół Ewangelicki, którego wnętrze związane z historią miasta i jego mieszkańcami należy do najcenniejszych w regionie.

https://m.powiatszczycienski.pl/2021/04/orig/gmina-pasym-fot-pawel-salamucha-39975.jpg
Fot. Paweł Salamucha

Gmina Dźwierzuty

Dźwierzuty, to jedna z najbardziej malowniczych gmin na terenie powiatu. Kwitnące żółcią rzepaku i czerwienią maków pola, obfitujące w zwierzynę lasy, przydrożne kapliczki i wiele więcej najlepiej poznawać na dwóch kołach. Jedną z największych atrakcji gminy jest ścieżka rowerowa z Dźwierzut do Szczytna.

https://m.powiatszczycienski.pl/2021/04/orig/gmina-dzwierzuty-fot-adam-gewartowski-39976.jpg
Fot. Adam Gewartowski

Gmina Szczytno

Gmina Szczytno to największa pod względem powierzchni, oraz najliczniejsza pod względem liczby mieszkańców spośród gmin wiejskich powiatu. Z pasji do rolnictwa i miłości do przyrody powstało tu wiele gospodarstw agroturystycznych, które zapraszają turystów lubiących konne, rowerowe i piesze wycieczki.

https://m.powiatszczycienski.pl/2021/04/orig/gmina-szczytno-fot-gospodarstwo-agroturystyczne-sasek-39977.jpg
Fot. Gospodarstwo Agroturystyczne SASEK

Gmina Świętajno

Położna wśród lasów, rzek i jezior Gmina Świętajno to idealne miejsce do wypoczynku. Przez teren gminy przebiega szereg szlaków turystycznych. Najważniejszym jest Szlak Krutyni (kajakowy). Natomiast na miłośników historii I i II wojny światowej czeka wyjątkowy szlak pieszy, na którym można zobaczyć historyczne umocnienia z lat 1901-1944.

https://m.powiatszczycienski.pl/2021/04/orig/gmina-swietajno-fot-adam-geldon-258-39978.jpg
Fot. Adam Gełdon

Gmina Jedwabno

Ukryta w lasach, wśród licznych jezior Gmina Jedwabno, to centrum dla poszukujących prawdziwego wypoczynku wczasowiczów. To tutaj leży słynne, kultowe już, jedno z najczystszych w Polsce jezioro Świętajno i tutaj właśnie ukrył się przecież Smętek. Tutaj generał Samsonow stracił armię i złoto, to tutaj niemal każdy zakątek chroniony jest przyrodniczo i historycznie.

https://m.powiatszczycienski.pl/2021/04/orig/gmina-jedwabno-fot-pawel-salamucha-39979.jpg
Fot. Paweł Salamucha

LINK DO ULOTKI: Południowe Mazury. Przygoda na okrągłoZobacz także

więcej »